O pikniku23 LIPCA 2016 ROKU ODBYŁ SIĘ I PIKNIK CENTRUM NAUKI KEPLERA POD HASŁEM: ZDROWA ZIEMIA ZDROWY WSZECHŚWIAT. Jego głównym celem było propagowanie idei zachowania równowagi w przyrodzie, zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Na 22 lipca 2017 zaplanowano drugą edycję tej imprezy pod hasłem: Z ZIEMI DO GWIAZD

Podobnie jak w przypadku pierwszej edycji Pikniku, odbędzie się on na parkingu przy jednym z obiektów Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodniczym przy ul. Dąbrowskiego 14.

Sukces I Pikniku sprawił, że cykliczne organizowane wydarzenie ma dużą szansę stać się imprezą szczególną i niezwykłą, gdzie nauka przenika się z kulturą i wpisać się w letnią ofertę kulturalną Zielonej Góry. Imponująca liczba gości na I Pikniku w 2016 roku – 3 000 osób – świadczy o dużym zainteresowaniu tego typu wydarzeniami.

II Piknik Centrum Nauki Keplera to zróżnicowane aktywności w pięciu strefach tematycznych i dwóch dodatkowych strefach specjalnych: Relaksu i Partnerów.

Piknik Centrum Nauki Keplera
organizowany jest w ramach
Lata Muz Wszelakich

Aktualności


Podsumowanie II Pikniku CNK

22 LIPCA 2017 ROKU ODBYŁ SIĘ II PIKNIK CENTRUM NAUKI KEPLERA POD HASŁEM: Z ZIEMI DO GWIAZD. Wydarzenie to objął honorowym patronatem Prezydent miasta Zielona Góra Janusz Kubicki. Głównym celem pikniku było propagowanie idei zachowania równowagi w przyrodzie, zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Wydarzenie zorganizowane było w ramach Lata Muz Wszelakich – cyklicznej imprezy organizowanej podczas wakacji w Zielonej Górze. Na parkingu przy jednym z obiektów Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodniczym, ul. Dąbrowskiego 14, zlokalizowano miasteczko namiotów, w którym znalazły się miedzy innymi, trzy duże namioty sferyczne – Mobilne Planetarium w Strefie Planet oraz centra eksperymentalne Strefy Atmosfery i Przestrzeni Kosmicznej oraz Strefy Hydrosfery. Oprócz wymienionych stref były jeszcze dwie strefy: Litosfery i Meteorytów oraz Biosfery i Wszechświata. Dodatkowo wyodrębniono jeszcze strefy specjalne: Relaksu i Partnerów. Piknik odwiedziło ok. 1500 osób, które wzięły udział w doświadczeniach, wykładach, pokazach oraz konkursach zorganizowanych w ramach pikniku. II Piknik Centrum Nauki Keplera był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

Sponsorzy główni: Polidomes International, Delta Optical, EC ZG, Auchan ZG, Magnolia Sp.z.o.o.
Sponsorzy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze, Biegostacja, Denley, Optyk Puślecki, Toyota Zielona Góra, Drukarnia Ligatura, Piotr Górski, Clown Bodzio.
Partnerzy: PGNiG oddział w Zielonej Górze, Nadleśnictwo Krzystkowice, Nadleśnictwo Lubsko, Nadleśnictwo Gubin, Manufaktura Smaków, Hertz Systems Ltd Sp. z o.o. Zielona Góra, Skokoloco - Park Trampolin w Zielonej Górze, Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki SNaFi i DedalSat, Kreatywne i Pożyteczne – Pracownia, Uniwersytet Zielonogórski, Ośrodek Rehabilitacji dla Zwierząt Dziko Żyjących - Gabriela i Mariusz Rosik, Falubaziaki, Fundacja dr Clown, Akademia TurboKids.pl, Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku, Drukarnia Ligatura, Toyota Zielona Góra, Mały Mistrz Sportu.


4 dni do Pikniku!

Atmosfera coraz bardziej gorąca! Nasi Partnerzy też przygotowują się do udziału i zaprezentowania wybranych aspektów ich aktywności. Zatem pora na przedstawienie kolejnego Partnera. Jest nim Ligatura– drukarnia, która podejmuje się zadań, wymagających twórczego podejścia. W holu Centrum Przyrodniczego zaprezentujemy telewizor 3D, który dzięki specjalnemu oprogramowaniu nie wymaga używania specjalnych okularów. Efekt zaskoczenia gwarantowany! Kolejną atrakcją będą kolorowanki dla dzieci osadzone w technologiach wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości. Aplikacja PicQuick pozwala dziecku na pokolorowanie obrazka, i obejrzenie przygotowanej grafiki w formie trójwymiarowej animacji, czyli ożywienie tego co znajduje się na kartce papieru. I na koniec klocki-cegły, które pozwalają na „wyczarowanie” budowli, których formę ogranicza tylko nasza wyobraźnia.


Nasi kolejni Partnerzy są bardzo EKO

Nasi kolejni Partnerzy są bardzo EKO. Są nimi Kreatywne i Pożyteczne. Pracownia i Manufaktura Smaków. Podczas II Pikniku Pracownia zaprosi małych i dużych do wspólnego tworzenia - szycia książki z imionami dla zwierząt. Będziemy szukać i wymyślać imiona, inspirując się tematem Pikniku "Z Ziemi do gwiazd". Gotową książkę przekażemy do wybranego schroniska. W trakcie warsztatów zbierać będziemy również pieniądze na leczenie kotki Madzi. Zbiórkę uruchomimy dzięki Stowarzyszeniu Inicjatywa dla Zwierząt. Manufaktura smaków, która mocno wspiera Pracownię, pielęgnuje tradycję, poprzez promowanie dobrego jedzenia, twierdząc, że jest ono elementem tradycji, czymś co łączy nas bezpośrednio z rodziną, z miejscem, w którym żyjemy, i z naszą historią.


6 dni do Pikniku!!!

Kolejny nasz Partner - Uniwersytet Zielonogórski przygotował eksperymenty, pokazy, prezentacje oraz quizy. Pracownicy Instytutu Inżynierii Środowiska wyjaśnią czym są odnawialne źródła energii, a przygotowane modele demonstracyjne pokażą jak możemy wykorzystać energię słoneczną i wiatru. Z kolei "Pogoda w przysłowiach", to quiz dla całej rodziny. Typy gleby oraz jej zanieczyszczenia przedstawimy poprzez atrakcyjne eksperymenty. Dowiemy się m.in. jak zasolenie gleby wpływa na zawartość składników w roślinach. Z kolei studenci z Akademickiego Związku Motorowego i ich opiekun mgr inż. Zdzisław Wałęga pozwolą na przetestowanie naszych umiejętności kierowcy rajdowego, a to wszystko dzięki zintegrowaniu przygotowanego stanowiska z konsolą PlayStation 2 z zainstalowaną grą Colin McRae Rally. W strefie Biosfery i Wszechświata, naukowcy z UZ przedstawią aktualne problemy astronomii i ukażą ginące elementy naszego środowiska przyrodniczego, m.in. problem zagrożenia płazów i gadów.


Na II Pikniku Naukowego CNK nie zabraknie sportowej rywalizacji

Na II Pikniku Naukowym CNK nie zabraknie sportowej rywalizacji – wszystko zgodnie z dewizą „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Będzie Strefa Sportu, w której zaplanowano wiele gier i zabaw o charakterze ruchowym. Na naszych gości czekać będą m.in.: rzuty do kosza, strzelanie z łuku, czy też chodzenie na szczudłach. W Strefie Sportu będzie można sprawdzić swoją celność, poczucie równowagi i sprawność ogólną. Bez ograniczeń wiekowych! O dobrą zabawę zadba pięciu animatorów współpracujących z Łukaszem Łukaszewskim – pomysłodawcą projektu Mistrz Sportu


Nasz kolejny Partner – Toyota Zielona Góra - JPJ Auto

Nasz kolejny Partner – Toyota Zielona Góra - JPJ Auto, na II Pikniku zaprezentuje wybrane modele hybrydowe oraz elektryczne+hybrydowe. Jednym z modeli jest Prius Plug-in Hybrid - nowy model który może zrewolucjonizować rynek samochodów osobowych, a to dzięki średniemu spalaniu na poziomie 1,0 l/100 km i emisji CO2 wynoszącej jedyne 23 g/km. Słowem gratka dla miłośników motoryzacji!


Nasze spotkanie z Nauką już 22 lipca!

Nasze spotkanie z Nauką już 22 lipca! Jedną z wielu atrakcji są konkursy, a jak konkursy to i nagrody :) I to jakie! Nie zdradzimy wszystkich, ale możemy uchylić rąbka tajemnicy - będzie sprzęt optyczny - luneta i mikroskopy. A to wszystko dzięki firmie Delta Optical i Pracowni Optycznej Tomasz Puślecki. Dziękujemy.Nasi kolejni Partnerzy

Nasi kolejni Partnerzy to Gabriela i Mariusz Rosik, którzy od 20 lat prowadzą Ośrodek Rehabilitacji dla Zwierząt Dziko Żyjących, mieszczący się przy leśniczówce w Starym Kisielinie. Przez ośrodek przeszło kilka tysięcy zwierząt. Podczas Pikniku będziemy mogli skorzystać z wiedzy i doświadczenia Państwa Rosik, za co już dzisiaj serdecznie dziękujemy!


Z naszym kolejnym Partnerem wypada się tylko uśmiechać

Z naszym kolejnym Partnerem wypada się tylko uśmiechać. To Fundacja ‘Dr Clown”. Jej dewizą jest terapia śmiechem (geloterapia). Terapię tę jako pierwszy, zastosował w latach 60. XX w. amerykański lekarz Hunter Campbell "Patch Adams". W przebraniu klauna, z czerwonym nosem chodził po szpitalach i rozbawiał pacjentów, głęboko wierząc, że wpłynie to pozytywnie na ich samopoczucie i proces zdrowienia. Swoją postawą przekonywał, że zadaniem lekarza nie jest jedynie leczyć ciało pacjenta, ale również duszę. Wolontariusze z zielonogórskiego oddziału Fundacji przygotowali m.in. Kosmiczne bańki mydlane, balonowe połączenie z gwiazdami i wróżby z gwiazdą.


10 dni do Pikniku

10 dni do Pikniku. Dzisiaj przedstawiamy naszego kolejnego Partnera - Akademię TurboKIDS.pl. - nowoczesną szkołę robotyki, programowania i inżynierii mechanicznej dla ambitnych dzieci od 5 lat. Zajęcia w Akademii to obowiązkowy etap w edukacji dzieci, które chcą być dobrze przygotowane na wyzwania cyfrowego świata, jaki zastaną gdy wkroczą w dorosłe życie. A kim chce zostać Twoje dziecko gdy dorośnie? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy z Akademią TurboKIDS pl już w sobotę podczas II Pikniku CNK. Pokażemy, że nauka może być fascynująca i ciekawą przygodą, pasją na całe życie. Czeka na Was moc atrakcji, zarówno dla małych, jak i dużych. Oto one:

  1. Pokazy walk robotów - chcecie spróbować?
  2. Mecz robotów – kompletujemy dwie drużyny i gramy robotami!
  3. Strzelanie robotami do celu!
  4. Programowanie robotów na macie kodowania.
  5. Misja na Marsa - chcesz zbudować łazik, rakietę, panel słoneczny i polecieć w kosmos?
  6. Energia odnawialna – czy to możliwie, żeby dzieci zbudowały wiatrak z Lego produkujący prąd?
  7. Duża wystawa i pokazy robotów!
  8. Konkursy, atrakcje, turnieje, niespodzianki i nagrody!
  9. Do wygrania darmowe zajęcia w Akademii TurboKIDS.pl oraz 200 nagród pocieszenia
Będzie się działo! Czekamy na Was!


Odliczania dni ciąg dalszy – 11 dni do Pikniku

A oto nasz kolejny Partner - Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych Sp. z o.o. z Sulechowa. To zielony ośrodek nowoczesnych technologii, który przedstawi nam magiczny świat kuchni molekularnej i przy pomocy ciekłego azotu wyczaruje kosmiczne potrawy. Natomiast profesjonalny analizator pozwoli na przeprowadzenie kwalifikacji NASA, poprzez analizę składu masy naszego ciała.


Delta Optical

W czasie II Pikniku Naukowego będziemy prowadzić obserwacje mikroskopowe z wykorzystaniem mikroskopów firmy Delta Optical, która ufundowała również cenne nagrody dla uczestników naszych konkursów.


Elektrociepłownia "Zielona Góra" S.A. – kolejny Partner naszego II Pikniku

Elektrociepłownia "Zielona Góra" S.A. – kolejny Partner naszego II Pikniku, jest przedsiębiorstwem energetyki zawodowej prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Zimą dostarcza naszemu Centrum Nauki Keplera ciepło, a latem chłód. Swoją działalność prowadzi w poszanowaniu środowiska naturalnego, stąd też nasza partnerska współpraca. Na Pikniku spotykamy się po raz drugi, za co serdecznie dziękujemy.


Nasz kolejny Partner – Hertz Systems

Nasz kolejny Partner – Hertz Systems proponuje podczas Pikniku Centrum Nauki Keplera szereg atrakcji, w tym zabawy i konkursy. Na stoisku „Zostań odkrywcą GPS z Hertz Systems” znajdziecie lokalizator personalny GPS, z którym ruszycie po przygodę, związaną z lokalizacją personalną. Na każdego odkrywcę czekają nagrody! Przygotowane propozycje zabaw i konkursów adresowane są zarówno do dzieci jak i całych rodzin. Poznacie tajniki działania GPS i obejrzycie modele satelitów, które krążą po orbicie okołoziemskiej. Dowiemy się również jakie zagrożenie stanowią drony w dzisiejszym świecie i jak możemy z nimi walczyć. Firma Hertz Systems stworzyła specjalny system dedykowany do walki z bezzałogowymi statkami powietrznymi wykorzystywanymi do przemytu czy inwigilacji obiektów strategicznych. Pokazanych zostanie kilka modeli tego typu dronów.


Kolejny Partner II Pikniku Naukowego

Kolejny Partner II Pikniku Naukowego, którego chcemy przedstawić, to Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA w Zielonej Górze. Nasza współpraca rozwija się od początku istnienia Centrum Nauki Keplera. PGNiG rok temu, przygotowało stoisko dedykowane zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jak widać na zdjęciach było ciekawie i kolorowo. A jak będzie w tym roku? Zapewne czeka nas mnóstwo atrakcji. Zapraszamy!


II Piknik Naukowy coraz bliżej

II Piknik Naukowy coraz bliżej. Zostało 12 dni. Codziennie będziemy przedstawiać naszych Partnerów. Na początek Lasy Państwowe. W tym roku gościć będziemy zespół leśników reprezentujących trzy Nadleśnictwa: Krzystkowice, Gubin i Lubsko. Na I Pikniku stanowiska LP cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, co widać na załączonych zdjęciach. Z pewnością i tym razem będzie podobnie.

StrefyTutaj poznamy tajniki zdobywania przestworzy. Zaprezentujemy modele latające, zapoznamy się
z dronami, samodzielnie wykonamy latawce. Przedstawimy historię podboju kosmosu.

Przyrodnicy z Centrum Przyrodniczego przedstawią problem zanieczyszczenia powietrza i wyjaśnią na czym polega skala porostowa. Wspólnie z uczestnikami będziemy budować ekologiczne pojazdy robotyczne. Opowiemy jak tworzą się chmury i powstają burze i zilustrujemy to ciekawymi eksperymentami.

Pod sferyczną kopułą o powierzchni 75 m2 stworzymy Mobilne Planetarium, w którym odbędziemy wirtualną podróż do odległych planet. Ustawione wokół kopuły teleskopy stworzą piknikowe Obserwatorium Astronomiczne.

Nauczymy się rozpoznawać skały i minerały budujące naszą litosferę i dowiemy się, co je różni od meteorytów. Przedstawimy kolekcję skał oraz meteorytów. Opowiemy z jakim sprzętem wyrusza się na poszukiwanie ziemskich skał, a co pozwoli nam znaleźć meteoryty.

Dowiemy się jak chronić powierzchnię naszej planety i dlaczego czasami staje się ona nieprzyjazna. Przedstawimy doświadczenia ilustrujące powstawanie tornad, wulkanów, tsunami i innych ciekawych zjawisk.

Przedstawimy szereg pokazów i doświadczeń
w oparciu o wykorzystanie wody. Wykonamy badanie jakości wody i przedstawimy jej znaczenie na Ziemi. Wyjaśnimy czym są Wyspy Śmieci na Pacyfiku. Zbudujemy wspólnie turbinę
i zobrazujemy możliwości wykorzystania energii wody.

W tej strefie przedstawimy problemy związane
z zachowaniem bioróżnorodności naszej planety
i odniesiemy to do aktualnego stanu wiedzy kosmologicznej. Dzięki współpracy
z Uniwersytetem Zielonogórskim oraz naszymi partnerami, będziemy mieli okazję posłuchać
o najciekawszych ekosystemach na Ziemi, działaniach na rzecz ochrony środowiska
i zachowania unikalnych siedlisk oraz najnowszych odkryciach astronomów.

Za pomocą specjalistycznego sprzętu przeprowadzimy eksperyment obrazujący wydajność fotosyntezy. Będziemy, także przeprowadzać doświadczenia wykonywane z użyciem suchego lodu - zestalonego dwutlenku węgla o temp. -78,9°C, który ulegając sublimacji daje możliwość przeprowadzenia efektownych, inspirujących eksperymentów

W specjalnie przygotowanym miejscu, wyposażonym w leżaki ustawimy przyrządy pozwalające na aktywność ruchową i uruchomimy punkt konsultacyjny dotyczący zagadnień odnoszących się do zdrowego trybu życia, zrównoważonego odżywiania oraz obliczymy własne BMI.


W tym miejscu znajdą się przedstawiciele firm
i instytucji wspierających nas w organizacji wydarzenia oraz nasi partnerzy. W tym miejscu może znaleźć się również i Państwa Firma.

Piknik Centrum Nauki Keplera to w założeniu impreza, w której udział jest całkowicie bezpłatny. Jednak koszty związane z jego organizacją są znaczne. Wszelka pomoc i wsparcie finansowe jest dla Pikniku i jego przyszłości niezbędne. Mamy nadzieję, że zdecydują się Państwo dołączyć do grona naszych sponsorów
i uświetnić Piknik swoją obecnością i zaangażowaniem.

ProgramProgram pikniku:

Pobierz

Mapa wydarzeniaSponsorzy


Partnerzy