Sala planetaryjna

Kiedyś kino Wenus, dzisiaj – Planetarium, umiejscowione niemal w samym centrum Zielonej Góry, jest obiektem wyjątkowym przede wszystkim dzięki zainstalowaniu ruchomej kopuły, której masa to prawie 3 tony, średnica wynosi 10 metrów, a pod nią znajdują się 93 wygodne fotele.

Konstrukcja Planetarium Wenus jest unikatowa, jedynie w trzech miejscach na świecie znajdują się Planetaria, których kopuły mają możliwość zmiany kąta swojego nachylenia w stosunku do widowni. Zielonogórskie Planetarium wyposażone jest w kopułę wykonaną w technologii NanoSeam przez amerykańską firmę Spitz. Obraz, składający się łącznie z 16 milionów pikseli, tworzy osiem, wysokiej klasy projektorów video. W połączeniu z systemem audio pracującym w technologii Dolby Digital 5.1, daje gwarancję niezapomnianych wrażeń widzom.

Ekspozycja / Układ Słoneczny

Ekspozycja astronomiczna „Układ Słoneczny”, w tym system do projekcji multimedialnych na sferycznym ekranie (kuli), stanowiska poświęcone planetom Układu Słonecznego i Księżycowi oraz meteorytom, a także słynnemu astronomowi – Johanesowi Keplerowi.

Wystawa Słoneczna 

Wystawa została zrobiona z okazji częściowego zaćmienia Słońca 10.06.2021

Wystawa meteorytów

Jedną z atrakcji oferowanych zwiedzającym przez Planetarium Wenus jest wystawa bogatej kolekcji kamieni z kosmosu – meteorytów. W trzech gablotach zaprezentowanych zostało ponad 100 okazów o łącznej wadze blisko 20 kg, które przybyły do nas z różnych zakątków Układu Słonecznego.

Układ Słoneczny powstał około 4,6 mld lat temu w wyniku zapadnięcia się ogromnej chmury gazu
i pyłu. W centralnych jej częściach powstało Słońce, a z pozostałości narodziły się planety oraz mniejsze ciała niebieskie takie jak planetoidy, komety i meteoroidy (małe odłamki skalne).  To właśnie te ostatnie najczęściej wpadają w ziemską atmosferę (około 160 ton dziennie!) powodując znane zjawisko „spadających gwiazd”. Największe meteoroidy przeżywają przelot przez atmosferę i docierają do powierzchni Ziemi jako ciemne, obtopione kamienie, czyli właśnie meteoryty.

Gabloty posiadają opisy dotyczące tematyki meteorytowej, a na ekranie wyświetlamy filmy przedstawiające upadki meteorytów.

Za wypożyczenie okazów dziękujemy zielonogórzanom, członkom Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, Panom: 

Piotrowi Górskiemu oraz dr hab. Szymonowi Kozłowskiemu

Laboratorium Optyczne

Laboratorium Optyczne  (kondygnacja podziemna) składające się z 8 stanowisk, m.in.: Radiometru Crookesa (wiatraczek słoneczny), Krążka Newtona, Zestawu demonstracyjnego optyki geometrycznej, Zestawu demonstracyjnego optyki falowej, Rozszczepienia światła białego przez pryzmat itp., pozwalających poznać różne zjawiska optyczne.

Sala Lotów Kosmicznych

Przestrzeń wyposażona w stanowiska komputerowe oraz warsztatowe. Jest przeznaczona do prowadzenia zajęć warsztatowych. Prowadzone są w niej zajęcia Kółka astronomicznego, Klubu Młodego Odkrywcy, warsztaty podczas ferii zimowych i wiele innych.