Czwartkowe Spotkania z Nauką

Na kolejne Czwartkowe Spotkania z Nauką zapraszamy 9 maja o godz. 18:00. Gościem będzie dr hab. Wojciech Lewandowski z Instytutu Astronomii im. prof. Janusza Gila, Uniwersytet Zielonogórski.

Ponad 70 lat temu zaczęła się rewolucja w astronomii, która trwa do dziś i wcale nie spowalnia. Przez tysiąclecia ludzkość próbowała zrozumieć Wszechświat wyłącznie patrząc na niego własnymi oczyma, a od 500 lat wzrokiem uzbrojonym w teleskopy. Jednak w wieku XX-tym, dzięki postępom nauki i technologii zrozumieliśmy, że we Wszechświecie dzieje się dużo więcej niż możemy „zobaczyć”. I zaczęliśmy tę wiedzę oraz nowe możliwości technologiczne wykorzystywać, żeby lepiej zrozumieć to, co się wokół dzieje.

Wykład opowie o najnowszych instrumentach używanych do obserwacji poza zakresem światła widzialnego: na falach radiowych, w promieniowaniu rentgenowskim i gamma, ale także o obserwacjach innych nośników informacji, czyli cząstek promieniowania kosmicznego, neutrin czy fal grawitacyjnych. Słuchacze będą mieli okazję nie tylko poznać możliwości tych nowych instrumentów – zarówno tych już działających, jak i dopiero budowanych – ale także poznać ich najważniejsze odkrycia, a także astrofizyczne zagadki, które z pomocą tych teleskopów zapewne rozwiążemy w najbliższej przyszłości.

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.